Anasayfa

ADIN

SOYADIN

E-POSTA
Recep Tayyip Erdoğan
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı

Türkiye coğrafyası, tarihin hiç görmediği bir doğa yıkımının içinden geçmektedir. Bu yıkımın nedeni, binlerce yıldır bu topraklara hayat veren dere ve akarsuların HES ve baraj inşaatlarına konu edilmesidir. Sayısı 1700’ü aşan dere ve akarsuda, bölge insanlarına, kültür mirasına ve doğaya etkileri ne olacağı bilinmeden çok sayıda HES ve baraj inşaatı yürütülmektedir. Türkiye’nin derelerine yapılan müdahaleleler, geniş kabul görmüş hiçbir uluslar arası standartı sağlamamaktadır. Dere ve akarsularımız, adeta bir soykırımın içinden geçmektedir.

Sonuç olarak, yüzbinlerce insan yaşam alanını kaybetmekte, paha biçilmez kültür mirasımız tahrip olmakta ve onlarca canlı türünün nesli tükenmektedir. Milyarlarca liralık tarım ekonomisi, HES ve baraj inşaatları nedeniyle zarar görmektedir.

Türkiye’nin içine sürüklendiği bu sorunun ana nedenlerinden biri, doğanın korunması ve su kaynaklarının yönetiminden sorumlu olan Çevre ve Orman Bakanlığınız’ın görevlerini tam olarak yerine getirmemesidir. Bakanlık, Anayasa’nın kendisine verdiği çevreyle ilgili hemen hiçbir yükümlülüğü yerine getirmeden, bir enerji yatırımcısı şeklinde hareket etmektedir. Yürütmekle mükellef olduğu işlemleri kağıt üzerinde prosedür gereği yerine getirmekte, önüne gelen meseleleri doğayı koruyan bir anlayışla ele almamaktadır. Yapılan uygulamaların büyük kısmı, hem hukuku, hem de kamu vicdanını açıkça ihlal etmektedir. Çevre ve Orman Bakanlığı, yaptığı suistimaller ve yasa ihlalleriyle, toplumsal huzursuzluğa neden olmaktadır.

Biz, bu mektubun altında imzası olanlar, yaşadığımız topraklara herşeyden çok değer veriyoruz. Dere ve akarsularımızın bu toprakların can damarı olduğunun ve suyun boşa akmadığnın bilincindeyiz.

Bu noktadan hareketle:

– Yürürlükteki yanlış su politikasının mimarı olan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun görevden alınması,
– Akarsuların çevresinde yaşayan insanlar başta olmak üzere kamuoyunun görüşlerini dikkate alan ulusal bir su politikası geliştirilene kadar, tüm HES ve baraj inşaatlarının durdurulması

konularında gerekli adımlarım ivedilikle atılmasını talep ediyoruz.

Saygılarımla,

Türkiye Su Meclisi bültenlerini düzenli olarak almak istiyorum.
İMZA KAMPANYASINA KATIL
3779
Başbakan kanının yüzde 90’ını enerji üretmek için verir mi?
11 Ağustos 2010
HES ırmak boylarını kuruttu
Melet Irmağı
Birleşmiş Milletler, suyun temel bir insanlık hakkı olduğunu kabul etti
Loç Vadisi’ne Nöbete Gidiyoruz
Kastamonu Cide Loç Vadisi
Suyumuza Sahip Çıkıyoruz Nöbeti Başladı
Erzurum Tortum İlçesi Dikmen Köyü
DERELER ARTVİN’E AKACAK
Derelerin Kardeşliği
Başbakan kanının yüzde 90’ını enerji üretmek için verir mi?
11 Ağustos 2010 tarihinde İkizdere’de yapımı tamamlanan Cevizli Hidroelektrik Santralinin (HES) açılışı sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara, Türkiye Su Meclisi tepki gösterdi….